Devletin Kadınlara Sağladığı Sosyal Yardımlar Nelerdir?

Yayınlayan: KOLAYCA 28 Eylül 2022 Yorum yapılmamış

Evli olmayan ve SGK veya başka yerden geliri olmayan kadınlar, vefat eden anne veya babalarının sosyal güvencesi varsa kendilerine bu maaşın bağlanması için Sosyal Güvenlik Kurumuna başvurabilir.

Ayrıca ikamet ettikleri il ve ilçenin Valilik/Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na başvurarak bazı sosyal yardımlardan faydalanabilirler. Başvurular e-devlet üzerinden de yapılabilir.

  • EVEK Yardımı Eşi vefat etmiş, çalışmayan dul kadınlara Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı aracılığı ile nakdi yardım yapılmaktadır. Bu yardımın tutarı 2022 yılı için 1100.-TL olarak belirlenmiştir. Bu yardımdan faydalanabilmek için dul kadının çalışmaması, bir yerden sabit geliri olmaması, hane içinde de başka gelir bulunmaması gerekir.  
  • Şartlı Eğitim Yardımı ve Şartlı Sağlık Yardımı Yoksulluk riski altındaki ailelerin eğitim çağındaki çocuklarını düzenli okula göndermeleri ve temel sağlık hizmetlerinden düzenli olarak faydalanmalarını hedefleyen ve annelere ödenen bir yardımdır. Ayrıca doğum yapan kadına da sağlık yardımı ödenmektedir.
  • Yakacak Yardımı Kimlik, muhtaçlık belgesi ve ilgili makam tarafından verilen formlar ile başvurulur. Başvuru onaylandıktan sonra Türkiye Kömür İşletmeleri tarafından hazırlanan kömür paketlerinin teslimi kapıdan yapılmaktadır. 
  • Barınma Yardımı Kira -aileden kalan evin bakım ve onarımı- yaşam kalitesinin yükseltilmesi için barınma yardımı, ev eşyası, mobilya ve giyecek yardımı alınabilmektedir.

Bu içerik Türkiye Soroptimist Kulüpleri Federasyonu tarafından hayata geçirilen KOLAYCA Kadınlar İçin Renkli Bir Hukuk Okuryazarlığı Projesi kapsamında hazırlanmıştır, hukuki tavsiye yerine geçmez. Ücretsiz adli destek ve yardım için bulunduğunuz ilin barosuna başvurabilirsiniz. 

Bu blog Avrupa Birliği ve Avrupa Konseyi’nin mali desteğiyle üretilmiştir. Burada ifade edilen görüşler hiçbir şekilde taraflardan birinin resmi görüşünü yansıtmamaktadır.

Yazar: KOLAYCA