Kadınların Ev Yapımı Ürünlerini İnternetten Satmalarına Yönelik Düzenlemeler Nelerdir?

Yayınlayan: KOLAYCA 28 Eylül 2022 Yorum yapılmamış

KADINLARIN EV YAPIMI ÜRÜNLERİNİ İNTERNETTEN SATMALARINA YÖNELİK DÜZENLEMELER NELERDİR?

Bir iş yeri açmama koşulu ile oturdukları evde imal ettikleri örtü, çarşaf, çorap, nakış işleri, hasır, turistik eşya, fırça, paspas, pul, payet, çiçek, boncuk işleme, tığ örgü işleri, tarhana, erişte, mantı, ip ve urgan gibi ürünleri satarak gelir elde eden kadınlar;

  • Ürünleri internet üzerinden satıyorlarsa
  • Ürünleri kendileri oturdukları evde üretiyorlarsa
  • Dışarıdan işçi çalıştırılmıyorlarsa
  • İşyeri açmadan faaliyetlerini sürdürüyorlarsa 
  • Evde kullanılan gündelik aletler haricinde üretim için ekstra makine kullanmıyorlarsa 
  • Ticari faaliyetten elde ettikleri gelir yıllık 240 bin TL’yi aşmıyorsa
  • Bankada ticari hesap açarak tüm kazancını bu hesaba yatırarak

vergi muafiyeti belgesi alabilir. Vergi muafiyet belgesi, esnafların gelir vergisinden muaf olmak için aldıkları belgedir. Yukarıda sayılan koşulları sağlayan kadınlar, ikamet adreslerindeki vergi dairesine giderek esnaf vergi muafiyeti belgesi alabilir. Ardından, evde ürettiği ürünleri internet üzerinden satarak vergisiz e-ticarete hemen başlayabilir. 

Vergi muafiyetinden yararlanmak, kazancın %14-45i oranındaki vergi yükümlülüğünden kurtarır. Çoğu kadın e-ticarete başlarken sermaye zorlukları yaşadığı için bu muafiyet maddi zorlukları aşmaya yardımcı olacak adımlardan biri olacaktır.

Bu içerik Türkiye Soroptimist Kulüpleri Federasyonu tarafından hayata geçirilen KOLAYCA Kadınlar İçin Renkli Bir Hukuk Okuryazarlığı Projesi kapsamında hazırlanmıştır, hukuki tavsiye yerine geçmez. Ücretsiz adli destek ve yardım için bulunduğunuz ilin barosuna başvurabilirsiniz. 

Bu blog Avrupa Birliği ve Avrupa Konseyi’nin mali desteğiyle üretilmiştir. Burada ifade edilen görüşler hiçbir şekilde taraflardan birinin resmi görüşünü yansıtmamaktadır.

Yazar: KOLAYCA