Kadın Destek Uygulaması “Kades” Nedir?

Yayınlayan: KOLAYCA 28 Eylül 2022 Yorum yapılmamış

KADES, kadınların ve çocukların maruz kaldığı şiddet, taciz gibi kötü eylemleri engellemek adına kullanıcılara sunulmuş resmi bir uygulamadır. Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanmıştır. Acil durumlarda ilk akla gelecek müdahale uygulamasıdır. 

KADES uygulaması, son yıllarda giderek artan kadına yönelik şiddet olaylarının önüne geçebilmek ve kadınlara yardım edebilmek amacıyla geliştirilmiştir. Eşinden veya bir başkasından şiddet gören ya da şiddete maruz kalma ihtimali olan kadınlar, akıllı telefonları üzerinden yapacakları ihbarlarda hızlı bir şekilde bu iş için kurulan Kadın Acil Destek İhbar Sistemine ulaşabiliyorlar. 

Akıllı telefon kullanıcısı bir kadının, Google Play Store veya Apple Store uygulamasından indireceği KADES”, T.C. Kimlik Numarasını girerek ve sonrasında EGMden gelen aktivasyon kodu ile aktif hale getirebileceği uygulamadır. Ev içi ve/veya kadına yönelik şiddet mağdurlarının acil durumlarda cihaz konum bilgisini açarak bir tuşla 112 Polis İmdat Acil Çağrı Merkezine ulaşan yardım çağrısı sonrası olay yerine en yakın ekip veya devriyenin olaya müdahalesinin sağlandığı en hızlı imdat sistemidir.

Bu içerik Türkiye Soroptimist Kulüpleri Federasyonu tarafından hayata geçirilen KOLAYCA Kadınlar İçin Renkli Bir Hukuk Okuryazarlığı Projesi kapsamında hazırlanmıştır, hukuki tavsiye yerine geçmez. Ücretsiz adli destek ve yardım için bulunduğunuz ilin barosuna başvurabilirsiniz. 

Bu blog Avrupa Birliği ve Avrupa Konseyi’nin mali desteğiyle üretilmiştir. Burada ifade edilen görüşler hiçbir şekilde taraflardan birinin resmi görüşünü yansıtmamaktadır.

Yazar: KOLAYCA