Evde Bakım Yardımı Nedir?

Yayınlayan: KOLAYCA 28 Eylül 2022 Yorum yapılmamış

Evde Bakım Yardımı Nedir?

Evde bakıma muhtaç ve ihtiyaç sahibi, %50 ve üzeri engelli bireyler ile yaşlıların bakımlarını gerçekleştirenlere verilen, 2022 yılı için tutarı 3.340 TL olan nakdi destektir. 

Evde Bakım Yardımı Bağlanması için gereken koşullar nelerdir?

  1. Engelli kişinin sağlık raporunda “ağır engelli’’ kısmının işaretli olması gerekir.
  2. Eve giren her türlü gelir toplanıp kişi sayısına bölündüğünde, kişi başı gelir asgari ücretin üçte ikisinin altında olmalıdır. 
  3. Sosyal hizmetler yetkililerinin yaptığı incelemede, engelli kişinin bakıma ihtiyaç duyduğu tespit edilmiş olmalıdır.

Evde bakım yardımı  için engelli birey ile bakıcısı aynı evde oturmalı mıdır?

Bakıma ihtiyacı olan engelli ile bakım veren akrabanın aynı adreste ikamet etmesi esastır. Ancak, bakıma ihtiyacı olan engelliye bakacak başka kişi bulunmaması durumunda, bakım hizmetleri değerlendirme heyetinin de bakım hizmetinin verilmesinde sorun veya yetersizlik olmayacağına kanaat getirmesi şartıyla, bakım hizmeti her gün rahatlıkla gelinip gidilebilecek yakınlıktaki farklı bir adreste yaşayan akraba tarafından da verilebilir. Bu durumda, bakıma ihtiyacı olan engellinin 24 saat içindeki tüm bakım ihtiyacının giderilmesi ve fiilen en az 8 saat bakıma ihtiyacı olan engelli ile birlikte olunması ve bakım raporunda 8 saatten az olmamak üzere kaç saat birlikte olunacağının belirtilmesi gereklidir.

Evde bakım yardımı  için müracaat nereye ve nasıl yapılır?

Evde bakım maaşı başvurusu, illerde Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’ne, ilçelerde Sosyal Hizmet Merkezlerine yapılır. Engelli bireyin yakını bu başvuruyu yapar. Gerekli belgeler:

  • Başvuru dilekçesi,
  • Engelli kişinin engelli raporu,
  • Engelli kişinin ve bakım verecek kişinin kimliklerinin asılları ve fotokopileri, ikametgâh belgeleri.
  • Hanede yaşayanların gelir durumunu gösterir maaş bordroları (boşanma gerçekleşmemişse, ebeveynlerden biri evden ayrı yaşıyor olsa da ayrı yaşayan ebeveynin geliri de beyan edilir), varsa kira gelir beyanı, mali durumunu gösteren diğer belgeler,
  • Engelli kişiye ait iki adet resim,
  • Engelli kişi okuyorsa öğrenim belgesi,

Engelli kişi için vasi kararı varsa vasi belgesi, anne ve baba boşanmış ise mahkeme kararı gerekmektedir.

Bu içerik Türkiye Soroptimist Kulüpleri Federasyonu tarafından hayata geçirilen KOLAYCA Kadınlar İçin Renkli Bir Hukuk Okuryazarlığı Projesi kapsamında hazırlanmıştır, hukuki tavsiye yerine geçmez. Ücretsiz adli destek ve yardım için bulunduğunuz ilin barosuna başvurabilirsiniz. 

Bu blog Avrupa Birliği ve Avrupa Konseyi’nin mali desteğiyle üretilmiştir. Burada ifade edilen görüşler hiçbir şekilde taraflardan birinin resmi görüşünü yansıtmamaktadır.

Yazar: KOLAYCA